МІСТО ЖИТОМИР ВИСТУПИЛО ІНІЦІАТОРОМ «CLIMATE AMBITION FORUM» 03.03.2020

У стінах Верховної Ради України 27 лютого відбувся кліматичний форум «Підвищення кліматичних амбіцій: позиція ОМС та Молоді». 

Форум  ініціювала депутатка Житомирської міської ради Ірина Ярмоленко. Співорганізаторами стали громадська організація Центр Суспільних Комунікацій, громадська організація «Ліга інтернів», Українська Кліматична мережа, у співпраці з Асоціацією міст України та за підтримки Представництва ЄС в Україні та ПРООН, спільно з Комітетом Верховної ради з питань екологічної політики та природокористування.

Форум минув у синергії  представників національного уряду, представників органів місцевого самоврядування, молоді, громадських організацій, у тому числі жіночих та екологічних. На заході обговорювали можливості для підвищення кліматичних амбіцій ОМС, впливу молоді на розробку та впровадження рішень та проєктів  з питань клімату.  У рамках цього Форуму було передане Звернення до Уряду та підписано Меморандум про співпрацю між Асоціацією Столичних міст Америк та Асоціацією міст України.

Як зазначила на початку форуму Ірина Ставчук, заступниця Міністра енергетики та захисту довкілля України: «Вирішення питання клімату – це питання багатьох сфер. Сильні громади – основа розвитку  країни».

Представник ЄС в Україні Кшиштоф Гирульські у своєму виступі висловив тезу, що Європейська рада – на передовій Міжнародних заходів боротьби  з кліматом. Амбіційні  цілі  до 2020 року були виконані, зокрема викиди СО2 зменшилися на 20%, натомість економічні показники зросли на 6%, проте цього не достатньо: “Нам потрібні зміни, для цих змін недостатньо політики, є потреба у втіленні, ініціації законів на всіх рівнях. Для України це виклик, потрібна висока активність громади та молоді, зокрема.  Реформи з гори в низ – не є ефективними. Одна з тез нової зеленої Угоди ставить за мету зробити Європу першим континентом вільним від СО2.

Маркус Бранд, радник з питань демократичного врядування ПРООН в Україні: «Це особлива подія. Недостатньо лише угод. Люди не будуть читати їх, необхідно щось робити.  Феномен сьогодні – через коронавірус використання СО2  в Китаї зменшилося на чверть, а це 6% глобальних викидів».

Про роль Муніципалітетів у реалізації кліматичної політики говорив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації Міст України: «70% викидів СО2 припадає саме на міста. Перехід на Відновлювальні джерела енергії (ВДЕ) є важливою складовою розвитку міст». Сьогодні лише 7 міст проголосили 100% перехід на ВДЕ до 2050 року, серед яких і Житомир. Основні виклики, які стоять перед містами, це потреба у великих інвестиціях, відсутність комунікації на різних рівнях”. Також було внесено пропозицію створення та затвердження загальнонаціональної стратегії переходу на 100% ВДЕ до 2050. «Треба робити ставку на молодь. Молодь змінить цю країну», – зазначив наостанок Олександр.

Сергій Сухомлин, міський голова Житомира, презентував напрацювання міста, насамперед термомодернізацію будинків, розвиток системи водопостачання. Житомир  є першим містом в Європі, в якому на 100% LED-освітлення вулиць. Також було наголошено на важливості інвестицій в енергоефективність.

Іншим цікавим досвідом поділився Кирило Томляк, керівник проекту «Кліматичні краплі». Цей додаток відстежує та винагороджує екологічно-дружні вчинки з метою захисту довкілля та клімату планети http://kt-energy.com.ua/projects/klimatychni-krapli/

Хуго Аґро з Португальської Асоціації молодіжних ініціатив презентував Португальський досвід залучення молоді до  екологічно дружніх вчинків: «Молодь, в процесі діяльності створює продукт, що сприяє розвитку екологічного потенціалу держави».

Досвідом міст Америк поділився Себастьян Наварро, генеральний секретар Асоціації Столичних міст Америк: «Кліматичні зміни сьогодні – це велика проблема. Укладення Паризької угоди у 2020 році – важлива віха історії.  Важливим є створення української мережі міст для боротьби зі змінами клімату і отримання державної підтримки. Я переконаний, що зараз є покоління, яке трансформує і вирішить цю проблему. Зробімо це разом!».

Після завершення форуму учасники висловили сподівання, що він стане традиційним, буде створена ініціативна група та резолюція подальших кроків. «Нам важливо, що в форумі взяли участь різні соціальні групи, і вони поїдуть додому змінювати свої осередки, маючи тісний контакт з нами», – сказала Ірина Ярмоленко.

Поділитись
Подібні новини