Наталя Кревська: девіз бренду OST WON – “Комфорт в динаміці сучасного життя”.

Засновниця бренду OST WON: Як створити бізнес з нуля маючи дрібочку досвіду та величезне бажання.

 Сучасні чоловічі костюми, стильний верхній верхній одяг та аксесуари – усе це про житомирський бренд OST WON. За кілька років із невеликої майстерні, де працювало всього двоє людей, виріс самостійний та самодостатній бренд чоловічого та жіночого одягу. За час свого існування OST WON створив десятки унікальних моделей одягу та навіть костюми для червоної доріжки для групи O.Torvald на Євробаченні 2017.

 З чого розпочинався OST WON, як став тим, чим він є сьогодні та як досягнути успіху в підприємництві розповідає засновниця бренду Наталя Кревська.

 

Ви приїхали в Житомир в 2014 році. Бренд OST WON народився вже тут? Як це було?

У мене вже був досвід роботи, ми вже створювали бренд одягу. Працювали досить успішно, я вважаю. Але так склалися обставини, що розійшлись в різні боки. І у мене народилася ідея створити OST WON. Це не нове для мене. Я вже працювала в цій сфері. З шиттям я була пов’язана все життя так чи інакше. Подруги і родичі, всі займалися цією справою.

З чого все почалося? Це була майстерня, або ж Ви сіли з листком та ручкою і почали писати бізнес-план?

Коли ми відкривали ательє OST WON, то вже був досвід роботи, я розуміла, як це робити. Спочатку, звичайно, було непросто. Навряд чи, хто-небудь скаже вам, що вони відразу відкрилися, без будь-яких складнощів, відразу купа людей і замовлень. Звичайно ж, ні. Спочатку нас було двоє, я закінчила курси крою та шиття і можу шити, але так, що після мене будуть довго перешивати (сміється). Я зробила це спеціально, щоб розуміти процеси. Я можу пошити щось елементарне і іноді це роблю. Але це скоріше не моє. Все-таки, кожен повинен займатися своїм. Але закінчення цих курсів дало мені розуміння процесів і я можу з закрійником говорити однією мовою.

Історія починалася з двох людей, як це переросло в щось більше?

Спочатку я шила сама, у мене були якісь ідеї, але це було давно. Я отримала досвід роботи і це дало можливість йти далі. Спочатку, коли нас було двоє, ми почали шукати своїх клієнтів, деяким людям подобається і це дозволяє нам розширюватися. У велике виробництво ми, звичайно, ще не переросли. Говорити про якийсь успіх, я вважаю, ще поки зарано. Десь у чомусь, звичайно, успіх є, але прямо говорити про те, що ми успішні в усьому – ще ні. Мені пощастило, бо я займаюся тим, що мені подобається і тим, що я люблю. При цьому я ще й даю роботу людям, які офіційно працевлаштовані, дозволю собі зауважити (посміхається). Якщо моя робота комусь подобається, якщо моя робота приносить комусь задоволення, то це ж чудово.

Насправді мені пощастило. Я займаюся тим, що мені подобається. І я вважаю це певним успіхом.

Чим зараз є бренд OST WON?

Напевно, в силу якоїсь своєї скромності я не називаю це успіхом. Все-таки Стів Джобс – це успіх, є інші люди, які так само досягали успіху. Але ми працюємо над цим і до цього йдемо. Я, звичайно ж, хочу, щоб про наші речі, про наш бренд дізнався весь світ. Не просто тому, що це якісь мої особисті амбіції. Це дійсно класні речі, це зручно. І мені хочеться, щоб всі про це знали. Тим більше – ми ж український виробник.

Я погортав сторінку OST WON в Інстаграмі і побачив там дуже цікаві пуховики, костюми, зручні сумки. Хто є покупцем цих речей? Ви налаштовані більше на внутрішній житомирський ринок чи Ви працюєте із більш широкою географією?

Мені подобається робити чоловічий одяг, тому ми активно працюємо в цьому напрямку, хоча моя команда мене часто сварить за це (сміється). Ми намагаємося, щоб наш одяг був зручним, якісним, приємним. У нас навіть є девіз – “Комфорт в динаміці сучасного життя”. Хто наші клієнти? Це люди, які розуміють, чого вони хочуть, це люди, для яких важливий комфорт. Ми спеціалізуємося на брючних костюмах, але вони пошиті в нестандартному виконанні. Вони з трикотажу, або ж якимись вставками. Це якраз-таки зроблено для того, щоб людина відчувала себе комфортно. Щоб річ не сковувала руху.

Відносно географії – це все-таки скоріше 60% Житомир. У нас дуже багато хороших і класних клієнтів в Житомирі. Але у нас також багато клієнтів в Одесі, в Києві. По всій Україні вже починають потихеньку дізнаватися.

Бренд OST WON займався створенням образів для групи O.Torvald на Євробаченні 2017. Розкажіть як це було?

В Жені Галича тут родичі живуть. Ми знайомі з його братом, тобто, це не було зовсім спонтанною подією. Нас набрали, сказали, що терміново потрібно, швидко, протягом п’яти днів. Ми, в принципі працювали і до цього з ними. Він набрав мене, запитав: зробиш? Ну, звичайно, зроблю. Кому ж не хочеться взяти участь в такій історії? Спасибі, що довірили. І ось протягом п’яти або шести робочих днів ми зробили. Їздили з примірками до них в Київ. Насправді все було просто і швидко.

Якщо чесно, то я вже навіть і не пам’ятаю подробиць цієї історії.

Мене цікавлять Ваші відчуття, відчуття людини, яка створила ці образи і коли Ви побачили свої костюми?

Безпосередньо для виступу робив інший дизайнер, дуже крутий. Ми зробили костюми для червоної доріжки. Які відчуття? Приємно, звичайно ж. Було приємно що їм це сподобалося. Нічого, насправді, захмарного, але я відчула, що ми, напевно, рухаємося в правильному напрямку.3

Наш одяг може подобатися не всім, він на любителя, але мені було дуже приємно. Звичайно ж, я подзвонила мамі з татом, кажу їм: дивіться. Мені було приємно, що батьки пишалися в цей момент. Пишалися, що я не просто тут сиджу і нічого не роблю, а що я щось роблю, працюю. Ось, я не байдикую (сміється).


 Стосовно підприємництва в Житомирі: дуже часто говорять, що Житомир знаходиться занадто близько до Києва…

Так це ж – плюс.

 Але в той же час роботодавці скаржаться, що багато кадрів їде звідси. Як із цим?

 Я думаю, що близькість Києва – це скоріше плюс. І мені здається, що приїхати по хорошій дорозі з Києва до Житомира навіть краще, ніж доїхати з одного району Києва в інший. За часом це займає однаково, але тут все набагато дешевше. Багато людей приїжджає сюди зробити все: манікюр, пофарбуватися, відвідати косметолога, купити речі або пошити костюм, наприклад. Ми працюємо як ательє, але наші костюми купують на весілля. Людям простіше і дешевше приїхати сюди, зняти мірки, потім приїхати на примірку, ніж знайти або пошити це в столиці.

Так що я думаю, що близькість до Києва – це плюс. Можливо, інвестиції з Києва будуть приходити сюди в Житомир.

Житомир – гарне місто. Тут багато зелені, багато води, чорнозем, близькість до столиці. Київ мене особливо ніколи не приваблював, там немає чим дихати. Бувати там –так, але побудувати щось можна і тут, в Житомирі.

 

 Про відкриття бізнесу і його підтримку. Іноді говорять, що це не дуже просто. Ви стикалися з труднощами, коли відкривали свій бізнес?

Стикалася, звичайно. Не особливо хочу про це говорити, тому що не всім, як виявляється, подобається, що в Житомирі хтось починає працювати.

Але це в усій Україні не так просто відкрити бізнес. Тебе змушують більше платити, коли ти тільки відкрився. Ти не встиг розвинутися, у тебе ще немає клієнтів, у тебе ще немає з чого платити, а ти вже винен всім підряд. Це загальновідомі факти. Сказати, що прямо дуже легко, я б, напевно, не сказала. Мені допомагали відкривати бізнес друзі, ми співпрацюємо з Sharikava.

 Зараз ми переїхали в це приміщення, до цього ми орендували невелику майстерню. Тут у нас є нове обладнання, але і воно не впало мені з неба. Я двічі брала участь в міжнародних грантових програмах і вигравала. Я не отримала його просто так, я захищала свою роботу. Перший раз я отримала 4 або 5 промислових швейних машин. Вдруге я так само виграла, і отримала обладнання на досить серйозну суму грошей. Просто так нічого нізвідки не береться. Потрібно докласти трішки зусиль.

Ми працюємо, ми стараємось. І ось результат.

Для вас, як для підприємця, наскільки зручно вести бізнес в Житомирі? Як ви оцінюєте інвестиційну привабливість міста? Якби у вас запитали рекомендації, ви б порекомендували Житомир?

З огляду на те, якого роду бізнес. Якщо говорити про швейний бізнес, то у нас дуже багато швейних цехів. Тут дуже багато бізнесів, які шиють. Просто у кожного своя специфіка. Але цехів предостатньо. Ательє? Ательє теж досить багато. У іншому бізнесі я не зовсім компетентна.

А щодо того зручно це чи ні. Я не мислю такими категоріями. Я тут і це все. Я не думаю: зручно це чи ні. Я виходжу з того, що є. Я намагаюся порахувати, звісно, ми намагаємося щось поліпшити, взяти участь в якихось проектах.

Ми, до речі, брали участь в одному тендері з пошиття уніформи для водіїв в Житомирі. Але цей проект ще, напевно, не запустили. Я бачила автобуси, але не бачила водіїв (сміється).

 А наскільки часто доводиться працювати з такими замовленнями? Наприклад, пошити уніформу водіям?

Ми не шиємо їм уніформу, ми розробляли дизайн уніформи. А хто їм буде шити – це я вже не знаю. Але в цілому бувають і такі послуги, я розробляю дизайн уніформи. Для житомирських кав’ярень, для готелю цілого було замовлення. Починаючи від адміністратора, і закінчуючи обслуговуючим персоналом. Є досвід такої роботи.

Чого Житомиру варто було б додати, щоб тут було максимально комфортно?

 Крім доріг? (сміється)

Я думаю, я скажу банальну фразу, але для початку давайте змінимо себе. Почнемо з себе. А ось коли ти змінишся сам, навколо тебе почнуть змінюватися люди.

Я за нові підходи, нові технології, я за нововведення. Я думаю, що нам в цьому напрямку треба розвиватись. Я за нові підходи в роботі, я за нові технології, я за заклади нового формату, за нову систему оподаткування, при якій будь-яка людина зможе спробувати почати свій бізнес.

Яким би ви хотіли бачити бренд OST WON в найближчі роки?

Не скажу (сміється).

Я не хвалюся, не хочу ні применшити, ні перебільшити свої заслуги. Але я хочу дати зрозуміти, що тут можна і потрібно працювати. Це гарне місто, його можна і потрібно розвивати. Є величезний плюс в його розташуванні, є величезний плюс в тому, що тут є чим дихати. Я, наприклад, тільки за те, щоб відкрити тут магазин OST WON, магазин брендового одягу для чоловіків і для жінок. Для цього потрібне фінансування. Це буде трошки пізніше.

Поділитись
Подібні історії успіху