Введення нагляду за органами місцевого самоврядування часто обґрунтовується без врахування обʼєктивних обставин.
Аналіз умов діяльності муніципалітетів, положень Ukraine Facility та позиції Конгресу регіональних і місцевих влад Ради Європи проаналізували в статті «Міфи і реальність законопроєкту про нагляд за місцевим самоврядуванням» на ГЛАВКОМі члени робочої групи Правління Асоціації міст України щодо проєкту нової редакції Закону України «Про місцеві державні адміністрації», реєстр. №4298. https://www.auc.org.ua/novyna/mify-pro-naglyad
1️⃣ Міф: Нагляду за місцевим самоврядуванням не існує.
Реальність: Вже зараз існує чимало наглядових органів, від мовних інспекторів до поліції та НАБУ. Нові ініціативи тільки посилюють дублювання функцій та створюють зайві бюрократичні перешкоди.
2️⃣ Міф: Прийняття законопроєкту №4298 — вимога європейських партнерів.
Реальність: Європейська хартія місцевого самоврядування вимагає пропорційної та чітко визначеної системи нагляду, чого в редакції законопроєкту не передбачено. Навпаки, це може завадити отриманню наступних траншів допомоги.
3️⃣ Міф: Нагляд — це останній крок до завершення реформи місцевого самоврядування.
Реальність: Реформа децентралізації потребує стратегічного бачення, яке враховує нові виклики, зокрема ті, що виникли внаслідок війни.
4️⃣ Міф: Нагляд торкнеться лише законності рішень.
Реальність: Проєкт закону передбачає нагляд і за делегованими, і за власними повноваженнями, що суперечить принципам пропорційності.
5️⃣ Міф: Законопроєкт сприятиме прозорому відбору керівників місцевих адміністрацій.
Реальність: Місцеве самоврядування матиме лише формальну участь у процесі відбору, що фактично виключає реальний вплив.
Асоціація міст України наголошує, що прийняття якісного законодавства можливе лише за умов відкритого діалогу, стратегічного планування та відповідності європейським стандартам.